|

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای

بلبرینگ تماس زاویه ای با نام انگلیسی angular contact ball bearings یکی از انواع بلبرینگ می باشد که دارای خصوصیات منحصر به فردی می باشد .

این بلبرینگ دارای حلقه های زاویه دار از داخل و خارج بلبرینگ ها می باشد که باعث تحمل بار شعاعی و محوری خواهد شد .

در بلبرینگ های تماس زاویه ای هر چقدر درجه ی زاویه بیشتر باشد بار محوری بیشتری را می تواند متحمل شود .

گروه صنعتی کلاسیکال مرکز تهیه و پخش انواع بلبرینگ ، رولبرنگ ، روغن های صنعتی و ملزومات صنایع در ایران .جهت مشاوره و خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید .

این بلبرینگ به 3 نوع طراحی و ساخته می شوند :

بلبرینگ تماس زاویه ای یک ردیفه

+ بلبرینگ تماس زاویه ای 1 ردیفه | single row angular contact ball bearings

بلبرینگ های تماس زاویه ای یک ردیفه تنها قابلیت تحمل بار محوری از یک جهت را دارند و در صورتی که نیاز به تحمل بار محوری از طرف را داشته باشیم برای تحمل بار محوری از دو طرف نیاز به یک بلبرینگ تماس زاویه ای یک طرفه ی دیگر برای نقش مکمل این بلبرینگ مورد نیاز است . اما در این موارد از بلبرینگ های تماس زاویه ای دو طرفه استفاده خواهد شد .

این بلبرینگ همانطور که گفته شد قابلیت تحمل بار شعاعی را دارا می باشد .

روش استفاده ی همزمان دو بلبرینگ تماس زاویه ای برای فشار های محوری :

در صورتی که نیاز به تحمل بار بیشتر در یک سمت را داشته باشیم بلبرینگ ها را پشت سر هم قرار میدهیم

در صورتی که نیاز به تحمل بار از دو طرف را توسط دو فشار مرکزی داشته باشیم ، دو بلبرینگ تماس زاویه ای را روبروی هم قرار خواهیم داد .

زمانی که بلبرینگ تماس زاویه ای یک طرفه در مرکز فشار قرار دارد و فشار از دو طرف وارد بلبرینگ می شود در این صورت دو بلبرینگ تماس زاویه ای را پشت به پشت هم قرار خواهیم داد .

اصولا بلبرینگ های تماس زاویه ای یک طرفه بصورت تکی کاربرد کمتری دارند و در اکثر موارد بصورت دوتایی ( جفتی ) در محل نصب خواهند شد .

در این بلبرینگ ها لقی باید به حد نرمال باشد و در صورت فشار وارد شده باید یکنواخت به هر دو بلبرینگ فشار وارد شود . در غیر این صورت باعث صدای زیاد ، مشکلات روانکاری و تنش بیشتر بلبرینگ ها خواهد شد .

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه

+ بلبرینگ تماس زاویه ای 2 ردیفه | double row angular contact ball bearings

این نوع بلبرینگ قابلیت تحمل بارهای محوری و شعاعی را در دو جهت داشته و اصولا زاویه تماس این بلبرینگ ها 32 درجه می باشد .( در برخی بلبرینگ های تماس زاویه ای دو طرفه زاویه های کمتر و بیشتری نیز طراحی و تولید خواهد شد )

این بلبرینگ از نظر طراحی مانند دو بلبرینگ تماس زاویه ای یک طرفه ای می باشد که پشت به پشت یکدیگر قرار گرفته اند .

بلبرینگ ها دارای پسوند ها و پیشوند های مختلفی هستند که با اطلاع از شماره فنی بلبرینگ ها می توانید نکات و آپشن های استفاده شده در بلبرینگ ها را مشاهده نمایید .

برای مثال پسوند e در بلبرینگ های تماس زاویه ای نشان از داشتن ساچمه یبیشتر به علت شیار ساچمه می باشد و همین امر موجب تحمل بار بیشتر خواهد شد .

کاسه نمد این نوع بلبرینگ از دو نوع پلاستیکی و فلزی ساخته می شوند .

چنس پنجره ی بلبرینگ های تماس زاویه ای دو طرفه از نوع برنجی ، فولادی و فیبیری می باشد که بر اساس نوع استفاده در بلبرینگ ها استفاده خواهد شد .

بلبرینگ تماس زاویه ای

+ بلبرینگ تماس زاویه ای با 4 نقطه ی تماس | 4 point contact ball bearings

شیار این نوع بلبرینگ به نحوی طراحی شده است که قابلیت تحمل بارهای محوری و شعاعی را دارد و ظاهر آن مانند بلبرینگ شیار عمیق یک طرفه می باشد .

این برینگ قابلیت تحمل بار محوری از دو طرف را نیز دارد .

این برینگ نیازبه فضای کمتری نسبت به بلبرینگ های شیارعمیق دو طرفه دارد . بنابراین زمانی که فضای موجود برای محل قرار گیری بلبرینگ شیار عمق دو طرفه وجود نداشت هباشد از این بلبرینگ استفاده خواهد شد .

زاویه ی تماس در این نوع بلبرینگ 35 درجه می باشد

حلقه ی داخلی آنها نیز بصورت دو بخشی می باشد که باعث تحمل بار بیشتر به دلیل تعداد ساچمه های بیشار خواهد شد .